Backlink Nedir? Nasıl Alınır?

aykutbasyigit 29 Mart 2018 0 Comments

Merhaba, blogumuzdaki ilk yazıda backlink nedir? diye düşünenlerin kafasında soru işareti bırakmamak amacıyla backlink kavramının tanımını yapmak ve backlink hakkında bazı bilgiler vermek istedik. Backlinki kısaca başka sitelerden sizin sitenize gelen linkler olarak tanımlayabiliriz. Arama motorları bu olayı tavsiye etmek olarak algılar. Yani backlink veren site diğer siteyi tavsiye etmiş olur, bu da backlink alan sitenin SEO açısından değerlerinin ve popülerliğinin artmasını sağlar.

Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Backlink almak çoğu durumda işe yarayan bir şey olsa da backlink alırken son derece dikkatli olmak gerekmektedir, özellikle son dönemde gelen güncellemelerle birlikte bu olay daha da dikkat gerektiren bir durum haline geldi. Çünkü kalitesiz sitelerden alınacak linkler fayda getirmekten çok zarar sağlamaktadır, bazı durumlarda kaliteli sitelerden alınan linkler bile işe yaramayabilir. Bunun nedeni linkin parayla alındığının arama motorları tarafından öğrenilmesidir. Evet şaka değil! Arama motorları birçok durumda linkin parayla alındığını anlayabiliyor ve eğer link alırken doğal alım yapmazsanız yarardan çok zarar getirecektir.

Doğal Backlink Alma Yolları Nelerdir?

Eğer kaliteli ve özgün içerikler üretirseniz, bir süre sonra farklı siteler ya da kişiler tarafından paylaşılmaya başlar, bu sayede doğal yollarla backlink edinmiş olursunuz. Bunların yanında backlink almanın ücretli ve ücretsiz yolları vardır. Örneğin aynı sektörde olduğunuz rakibinizin sitesinden parayla link alabilirsiniz, bu link son derece etkili olacaktır fakat bunu da doğal göstermek gerekmektedir. Bir başka etkili backlink alma yöntemi de sosyal ağların gücünü kullanmaktır. Tamamen ücretsiz olan bu yöntemle sitenize hem ziyaretçi hem de kaliteli backlink kazandırabilirsiniz. Facebook, Twitter, Google Plus gibi sosyağ ağlar en popüler backlink kaynaklarıdır.

Otoriter bloglardan ve forumlardan link almak her zaman etkili olan bir yöntemdir. Bunu genelde ücretli yaparlar fakat çok kaliteli içerikler üretirseniz insanlar yazılarınızı ücretsiz olarak paylaşacaklardır, bu yüzden içeriğe çok önem vermelisiniz.

Backlink Alırken Kesinlikle Yapmamanız Gereken Şeyler Nelerdir?

-Çeşitli SEO programları ile elde edilen toplu linklerden kesinlikle almayın, toplu olmasa bile programla oluşturulan backlinklerin hiçbir faydası yoktur.
-Ücretli backlink alıyorsanız art arda alım yapmayın. Örneğin tanıtım yazısı alacaksanız haftada 3-4 farklı siteden yazı alarak her birini farklı günlerde yayınlatabilirsiniz. Ücretsiz backlink oluşturacaksanız da hepsini tek günde yapmayın, günlere bölerek yapın ve böylece doğallık kazandırın.
-Sektörünüzle alakasız sitelerden link almak fazla işe yaramayacaktır. Bu yüzden alakasız sitelerden uzak durun.

Ücretsiz Backlink Alma YÖntemleri Nelerdir?

Ücretsiz backlink edinmenin birçok yolu vardır. Yıkarıda da bahsettiğimiz gibi en doğal ve en etkili yöntem okuyucularınıza kaliteli içerikler sunarak onlardan backlink almaktır. Bunların dışında kendiniz de ücretsiz backlink edinebilirsiniz.

-Sosyal medya ağlarına üye olarak buralarda paylaşım yapın.
-Forum sitelerine üye olun ve yazılarınızı kaynak göstererek paylaşım yapın.
-Sözlük platformlarına üye olabiliyorsanız buralardan da link alabilirsiniz. Etkili olacaktır.
-Karşılıklı olarak backlink değişimi yapabilirsiniz. Bunun için webmaster forumlarını kullanabilirsiniz. Link değişimi yaparken çapraz link vermeye dikkat edin. Örneğin sizin de link değişimi yapacağınız kişinin de 2 sitesi var. Siz A sitenizden diğer kişinin B sitesine link verin. Diğer kişi de A sitesinden sizin B sitenize link versin. Bu sayede ikinizin de B sitesi yükselmiş olacaktır.

İlerleyen yazılarımızda farklı ve çok fazla bilinmeyen ücretsiz backlink kaynakları paylaşacağı. Bu yüzden takipte kalmanızı tavsiye ederim.

2011 yılından beri internette çeşitli blog siteleri yönetip yazarlığını yapıyor. Aynı zamanda SEO alanında yıllardır birçok site ve projede çalıştı. Deneyimlerini her zaman paylaşmayı sever, sıkı bir satranç oyuncusudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir